Side-by-side — мотовсюдихід із кермом-баранкою і сидіннями поруч — юридично найменш облаштована категорія техніки, яку ми возимо в Казахстан. Частина платежів відома точно й підтверджується першоджерелами. Частина залежить від того, як митниця прочитає тариф щодо конкретної моделі. А щодо сертифіката й реєстрації в казахстанських нормах прямої відповіді для SxS немає. Нижче ми розділяємо ці три зони, щоб покупець розумів, які цифри в кошторисі тверді, а де ми закладаємо запас.

Чому SxS платить 15%, а квадроцикл із тим самим мотором — 5%

У Can-Am Outlander 1000R і Maverick Sport однаковий за класом мотор — до 1 000 см³. Але за Єдиним митним тарифом ЄАЕС вони майже напевно потрапляють у різні рядки. Пільгова підсубпозиція 8703 21 109 1 зі ставкою 5% описує машину із сидінням мотоциклетного (сідлового) типу і важелями ручного рульового керування. У side-by-side немає ні сідла, ні керма-важеля: у нього рульове колесо й сидіння автомобільного типу. Тому SxS залишається рядок 8703 21 109 9 «інші» зі ставкою 15% для нової машини до 1 000 см³ (ЄМТ ЄАЕС, група 87).

Окремого рішення ЄЕК щодо класифікації side-by-side ми не знайшли. Віднесення до 8703 21 109 9 — наше прочитання тексту тарифу, і воно узгоджується з приміткою 7 до групи 87: «моторні ТЗ підвищеної прохідності» — це ТЗ, не призначені для доріг загального користування. Усі SxS у нашій наявності вкладаються в поріг 1 000 см³. У Maverick R — 999 см³ turbo, у Maverick X3 — 900 см³, у Commander і Defender HD10 — 976 см³, у Defender HD7 — 649 см³, у Commander 700 — 650 см³.

Таблиця платежів

ПлатіжСтавка 2026Джерело
Код ТН ЗЕД ЄАЕС8703 21 109 9 (новий, до 1 000 см³); класифікацію підтверджуємо під час розрахункуЄМТ ЄАЕС, гр. 87
Ввізне мито15% — новий; вживаний — 20%, але не менше 0,36 €/см³, старший за 7 років — 1,4 €/см³ЄМТ ЄАЕС, гр. 87
ПДВ16%ПК РК, ст. 503
Акцизне обкладається: з 8703 акциз лише при об'ємі понад 3 000 см³ПК РК, ст. 537
Утилізаційний платіжза 8703 не нараховується (мотовсюдиходи виключені з рядка M1); за 8704 / N1 — 50 МРП × 3,5 = 756 875 ₸Методика, дод. 4
Митний збір6 МРП = 25 950 ₸Постанова № 171, МРП 2026
Форма сплати для фізособисукупний митний платіж: мотовсюдиходи прямо названі в п. 1 Таблиці 2Рішення ЄЕК № 107

Тверда частина таблиці — ПДВ 16%, збір 6 МРП і відсутність акцизу. Для фізособи діє сукупний митний платіж, а не «єдина ставка» для легкових: Рішення Ради ЄЕК № 107 називає мотовсюдиходи серед машин, не призначених для доріг загального користування (Рішення № 107). Мито на нову машину адвалорне, тобто рахується від вартості. Потужність двигуна на нього не впливає. Спільні для всієї техніки правила декларування в Казахстані розібрані в статті про розмитнення авто з Канади в Казахстан.

Defender із вантажною платформою: ризик коду 8704

Головний ризик у кошторисі side-by-side пов'язаний з утилітарними моделями. Якщо машину з вираженою вантажною платформою митниця визнає не «транспортом для людей» (8703), а «транспортом для вантажів» (8704), змінюються два рядки кошторису:

  • Утилізаційний платіж. Методика виключає «мотовсюдиходи» лише з рядка M1/8703. Для категорії N1/8704 рядок 2 таблиці дає коефіцієнт 3,5 за маси до 2,5 т: 50 МРП × 3,5 = 756 875 ₸ (Методика, Додаток 4; МРП 2026 — 4 325 ₸).
  • Мито. Ставка за 8704 буде іншою. Яка саме для конкретної комплектації, підтверджуємо під час розрахунку.

Ознак «вантажівки» найбільше в Defender PRO із платформою 6 футів, у Defender HD7 і HD9 з кузовом на 1 000 lb і в Defender 6x6. Менший ризик у шестимісних Defender MAX з кабіною crew cab. Ще нижчий він у Commander і Maverick, де перевезення людей очевидно основна функція. Публічної практики класифікації SxS за 8704 ми не знайшли, але й виключити її не можемо. Тому для Defender закладаємо в кошторис обидва сценарії, і покупець бачить різницю до покупки.

Сертифікат, реєстрація, права: що поки не закріплено

Тут ми прямо кажемо, чого не знає ніхто, крім конкретного органу на конкретну дату.

  • Техрегламент. SxS може оформлюватися за ТР МС 010/2011 як снігоболотохід з електронним паспортом самохідної машини (ТР МС 010/2011) або за ТР МС 018/2011 як колісний ТЗ (ТР МС 018/2011). Першоджерела, яке однозначно обирає варіант для side-by-side, немає. Паперових ПТЗ у ЄАЕС більше немає: у будь-якому разі оформлюється електронний паспорт, ЕПТС або ЕПСМ.
  • Реєструвальний орган. Правила Мінсільгоспу відносять до «спеціальних машин підвищеної прохідності», які реєструє акімат, лише квадроцикли до 50 км/год і снігоходи (Правила держреєстрації машин). Ст. 64 Закону «Про дорожній рух» називає мотоцикли, трицикли, квадроцикли й мопеди (Закон РК «Про дорожній рух»). Side-by-side ні там, ні там прямо не названий.
  • Категорія прав. Залежить від того, як машину класифікують під час реєстрації. Заздалегідь її не назвати.

Як ми знімаємо невизначеність до покупки

Ми не обіцяємо «пройде як квадроцикл». Порядок такий: обираємо конкретну модель і комплектацію; рахуємо кошторис за базовим сценарієм (8703, 15%, без утилізаційного платежу) і, для утилітарних Defender, за сценарієм 8704; до оплати запитуємо в органу із сертифікації та в реєструвального органу вашої області, за якою схемою вони приймуть саме цю машину. Лише після цього техніка викуповується. Якщо відповідь змінює економіку, ви дізнаєтеся про це до покупки, а не на митниці.

Який side-by-side під степ, полювання і господарство

Близько 59% площі Казахстану займають п'ять екологічних зон степу (IUCN). Це довгі перегони відкритою місцевістю, де SxS має перевагу перед квадроциклом: пасажир поруч, вантаж у кузові, кабіна від вітру. З нашої наявності:

  • Господарство й перевезення вантажів: Defender HD7 і HD9 з кузовом 1 000 lb, Defender 6x6 з буксируванням 3 000 lb.
  • Робота взимку й у холодний сезон: Defender DPS CAB HD10 із закритою кабіною, Defender Limited і PRO Limited з клімат-системою.
  • Бригада чи сім'я: Defender MAX із шестимісною кабіною crew cab, Commander MAX на чотири місця.
  • Робота плюс відпочинок, полювання: Commander XT 1000R із жорстким дахом і лебідкою 4 500 lb.
  • Лісові й вузькі стежки: Maverick Trail з кузовом завширшки 50 дюймів.
  • Спорт і дюни: Maverick R з мотором 999T turbo і 7-ступінчастою DCT, Maverick X3 з 900-кубовим турбомотором Rotax ACE.

Докладніше про спортивну лінійку — у гайді баггі Can-Am Maverick з Канади, порівняння брендів — у матеріалі Can-Am чи Polaris. Увесь перелік — у каталозі SxS. Усі машини нові, з канадського ринку, без аукціонів США.

Доставка і кошторис

Side-by-side більший за квадроцикл, і зазвичай у контейнер ставиться менше одиниць. Для Казахстану є два напрямки: Транскаспійський маршрут через Поті або Батумі, Азербайджан і пором до Актау або Курика (Middle Corridor) або порти Китаю із залізницею через Хоргос чи Достик. Наявність сервісу й строки за другим напрямком перевіряємо під конкретне відправлення. Ціни на техніку не публікуємо. Кошторис за обома митними сценаріями рахуємо до покупки, надішліть заявку або почніть із калькулятора.

Ставки наведено станом на жовтень 2026 року, вони можуть змінюватися. Класифікацію конкретної моделі визначає митний орган; підсумковий розрахунок робиться на дату подання декларації.