В Узбекистані квадроцикл розмитнюють не як «мототехніку», а за товарною позицією легкових автомобілів. Звідси головна особливість розрахунку: мито складається з відсотка від вартості та фіксованої суми за кожен кубічний сантиметр двигуна, і обидві частини залежать від віку машини. У 2026 році додалися дві зміни: закінчилися пільгові ставки для нової техніки з невеликим мотором і з'явилася доплата для товарів із країн без режиму найбільшого сприяння. Розбираємо, як це впливає на вибір між Outlander і Renegade з нашої канадської наявності.

Чому квадроцикл іде за кодом легкового автомобіля

Шестизначний код HS однаковий у всіх країнах, тому орієнтиром слугує практика великих митниць. Митниця США в рішенні NY N364313 від 31 серпня 2026 року віднесла Can-Am Outlander PRO 650 до підсубпозиції 8703.21 — «транспортні засоби, призначені переважно для перевезення людей», об'єм до 1000 см³ — і прямо відхилила варіант 8709. Квадроцикли з мотором від 1000 до 1500 см³ потрапляють у 8703.22.

Для Узбекистану це означає, що квадроцикл рахують за рядками 8703 національного тарифу. Десятизначний національний код конкретної моделі і те, чи потрапляє він у рядки з об'ємною ставкою, а не в загальний рядок за 8703, ми підтверджуємо під час розрахунку: номенклатуру за квадроциклами звіряємо під кожну машину.

Мито: три вікові групи та смуга об'єму

Ставки ввізного мита записані в додатку № 1 до постанови Президента ПП-3818 від 29 червня 2018 року; чинна редакція — постанова ПП-58 від 11 лютого 2026 року. Ставка одна на код: таблиця не розділяє ввізників на фізичних і юридичних осіб. Для 8703 з об'ємом до 1500 см³ вона виглядає так:

  • Нові, не старші 1 року: до 1000 см³ — 15% плюс $0,4 за кожен см³; 1000–1200 см³ — 15% плюс $0,6 за см³.
  • Нові, від 1 до 3 років: до 1000 см³ — 30% плюс $1,8 за см³; 1000–1500 см³ — 30% плюс $2 за см³.
  • Уживані: 40% плюс $3 за см³ в обох смугах об'єму.

Обидві частини складаються: відсоток береться від митної вартості, доларова частина — від робочого об'єму. Тому, порівнюючи новий квадроцикл із уживаним, мало дивитися на ціну купівлі: об'ємна частина мита в машини, старшої за рік, вища в 4,5–7,5 раза, а відсоткова — удвічі або майже втричі.

Що змінилося у 2026 році

Пільги для нової техніки закінчилися. До 1 січня 2026 року нові машини до 1000 см³ ввозили з митом 0%, а 1000–1200 см³ — з митом 5%. Виноски до додатків постанови ПП-181 від 14 травня 2025 року обмежили ці ставки датою «до 01.01.2026», і тепер для тієї ж техніки діє 15% плюс $0,4–0,6 за см³. Якщо вам траплялися старі розрахунки з нульовим митом, для 2026 року вони не підходять.

Доплата для країн без режиму найбільшого сприяння (РНС). З 28 лютого 2026 року діє стаття 300¹ Митного кодексу, запроваджена законом ЗРУ-1097. Для товарів із країн без РНС і товарів із невстановленим походженням до звичайного мита додається доплата: 10% за ставки від 10 до 20% і 20% за ставки 30% і вище. Та сама доплата застосовується, якщо сертифіката походження немає або він викликає сумніви.

Для Can-Am це практичне питання. У рішенні CBP країною походження Outlander зазначено Мексику. У переліку країн із РНС на norma.uz (дата на сторінці — 2015 рік) немає ні Мексики, ні Канади, але актуальність цього переліку на 2026 рік ми не підтвердили. Крім того, Узбекистан завершив переговори щодо СОТ із Канадою в листопаді 2025 року і ставить за мету вступ до грудня 2026-го; після вступу режим пошириться на всіх членів СОТ. Тому країну походження за документами конкретної машини та застосовність доплати ми перевіряємо під час розрахунку і показуємо в кошторисі окремим рядком.

Усі платежі в одній таблиці

Загальні правила Узбекистану — ПДВ 12%, відсутність акцизу на транспорт, шкала збору за оформлення — однакові для будь-якої техніки й докладно розібрані в статті про розмитнення авто з Канади в Узбекистан. Для квадроцикла картина така:

ПлатіжСтавка 2026Джерело
Код ТН ЗЕД / HS8703.21 (до 1000 см³), 8703.22 (1000–1500 см³); національний код підтверджуємо під час розрахункуCBP NY N364313
Митний збір (мито)15% + $0,4–0,6/см³ (нові до 1 року); 30% + $1,8–2/см³ (1–3 роки); 40% + $3/см³ (уживані)ПП-3818 у ред. ПП-58
Доплата за відсутності РНС+10% до ставки 15%; +20% до ставок 30–40%; застосовність перевіряємо за країною походженняЗРУ-1097, ст. 300¹ МК
ПДВ12% від митної вартості з митомПодатковий кодекс, ст. 254, 258
Акцизне встановленоПК, ст. 289³
Утилізаційний збірдо 1000 см³: 30 БРВ (до 3 років) / 90 БРВ (понад 3 роки); 1000–2000 см³: 120 / 210 БРВПКМ № 347
Збір за митне оформленнявід 1 БРВ (вартість до $10 000) до 25 БРВ за шкалою митної вартостіПКМ № 55

Щодо утильзбору є застереження: окремого рядка для квадроциклів у переліку немає, і ставки в таблиці взято з рядка «8703, крім 8703 10 і 8703 80», під який квадроцикл підпадає за кодом. Як митниця застосовує його до квадроциклів на практиці, уточнюємо під час розрахунку конкретної позиції. Сума в сумах залежить від розміру БРВ (базової розрахункової величини) на дату оформлення.

Які Outlander і Renegade вкладаються в нижню смугу

Межа 1000 см³ впливає одразу на два рядки — об'ємну частину мита та утильзбір: для машини до трьох років це 30 проти 120 БРВ. З нашої наявності в смугу до 1000 см³ за об'ємом із карток потрапляють:

  • Робочі Outlander PRO HD7 з одноциліндровим мотором 650 см³ і зниженою передачею — для господарства та ґрунтових доріг: Outlander PRO HD7.
  • Спортивні Renegade з V-Twin 649 і 976 см³: Renegade 1000R.
  • Версії Outlander на 999 см³ з лебідкою та блокуванням Visco-4Lok: Outlander XT 1000R.

У моделей на 999 см³ запас до межі мінімальний, тому смугу об'єму ми визначаємо за документами виробника на конкретний екземпляр, а не за назвою моделі. Якщо ви ще обираєте між робочою та спортивною лінійкою, допоможе гайд із вибору квадроцикла.

Сертифікація та реєстрація

Вікової заборони на ввезення в загальному технічному регламенті про безпеку колісних ТЗ (ПКМ № 237) немає, а вимога екологічного класу Євро-4 стосується лише категорій M і N. Квадроцикл масою без навантаження до 400 кг належить до категорії L7 і проходить сертифікацію як одиничний транспортний засіб. У важких версій маса може перевищувати 400 кг — для них категорію за регламентом уточнюємо окремо.

Ліміт «один транспортний засіб на рік для власних потреб» скасовано указом від 4 червня 2026 року, сертифікація під час ввезення для особистих цілей зберігається. Реєстрацію дво-, три- і чотириколісних мотоциклів від 50 см³ і 50 км/год веде Служба безпеки дорожнього руху МВС (ПКМ № 683). Технологічні машини не для доріг загального користування там не реєструють. Де саме ставлять на облік квадроцикл у вашому випадку і яка категорія прав для нього потрібна, ми підтверджуємо до купівлі: офіційного роз'яснення з цього приводу ми не знайшли.

Рельєф, під який обирають машину

Значну частину центру й заходу країни займає пустеля Кизилкум — там важливі захист днища, охолодження та шини для піску. У Ташкентській області є гірські райони Чаткальського хребта, зокрема Угам-Чаткальський національний парк, — там потрібні знижена передача, блокування диференціала й лебідка. Машини під обидва завдання є на складах у Торонто та Монреалі.

Ми беремо техніку лише на канадському ринку — нову або чисту вживану, без аукціонів США та без битих машин. Для Узбекистану це ще й питання мита: уживаний квадроцикл платить 40% плюс $3 за см³, тому нова машина зі складу дилера часто виявляється вигіднішою, ніж здається за ціною купівлі.

Як ми рахуємо кошторис

Ціни на техніку ми не публікуємо — вартість за запитом. Кошторис рахуємо до купівлі: код і смуга об'єму за документами виробника, вікова група на дату ввезення, країна походження та питання доплати, утильзбір і збір за оформлення за шкалою. Попередньо прикинути бюджет можна в калькуляторі, а точний розрахунок під конкретний Outlander чи Renegade ми надсилаємо у відповідь на заявку.

Ставки наведено станом на жовтень 2026 року — за додатком № 1 до ПП-3818 у редакції ПП-58 від 11.02.2026 та чинними редакціями Податкового й Митного кодексів. Ставки, перелік країн із РНС і розмір БРВ можуть змінюватися; підсумковий розрахунок робиться на дату оформлення.